Projektory

Projektor, dataprojektor, videoprojektor, promítačka na zeď. Více možných označení pro zařízení, které slouží k promítání prezentací, videí, filmů nebo počítačových her. Na projektory narazíte v zasedacích místnostech, učebnách či u domácích kin. Víte, podle čeho se orientovat v nabídce projektorů? Tento článek vám vysvětlí, jak vybrat projektor.

K čemu bude projektor sloužit?

Ještě než začnete porovnávat jednotlivé modely, ujasněte si, z jakého důvodu projektor kupujete a jaké bude mít využití. Odpovězte si na následující otázky.

  • Co budete promítat nejčastěji? Filmy, videa, hry nebo prezentace a další pracovní dokumenty?

  • Kde budete projektor využívat? Bude stále na jednom místě, či jej chcete přenášet?

  • Poběží projektor nepřetržitě, nebo jen příležitostně?

  • Jakou částku jste ochotni do projektoru investovat?

Odpovědi na tyto otázky vám podstatně zúží výběr a ušetří spoustu drahocenného času, který byste strávili pročítáním nerelevantních nabídek.

Projektory: Základní typy

Podle typu využití se rozlišuje několik základních typů projektorů:

  • kancelářské projektory/dataprojektory,

  • projektory pro domácí kino/videoprojektory,

  • 3D projektory,

  • interaktivní projektory,

  • projektory s krátkou projekční vzdáleností,

  • miniprojektory.

Kancelářský projektor/dataprojektor

Dataprojektory disponují zobrazením, které se hodí pro promítání prezentací a jiných pracovních dokumentů. Jedná se hlavně o poměr stran 4:3, 5:4 a 16:10. Typický je nižší kontrast, který pro tyto účely nijak nevadí, ale například pro přehrávání filmů by nebyl dostačující. Dataprojektory se dají zařadit k levnějším typům.

Projektor pro domácí kino/videoprojektor

Projektory určené primárně pro sledování filmů nebo her. Je u nich kladen důraz na vysoké rozlišení – u nejlepších modelů dosahuje i 4K. Charakteristický je širokoúhlý poměr stran 16:9 a 21:9. Projektor se vyznačuje kvalitním podáním barev a vysokým kontrastem.

Podívejte se na několik tipů na projektory pro domácí kino.

3D projektor

Speciální projektory, které vám v kombinaci s 3D brýlemi umožní sledování 3D obrazu. Používají se hlavně na sledování filmů, ale 3D technologii podporují i některé hry. Předností je vynikající úroveň zobrazení. Ta je vykoupena vyšší cenou a nutností nosit speciální brýle.

Interaktivní projektor

Projektory se zabudovaným snímačem a speciálním elektronickým perem. Díky němu můžete do promítaného obrazu na ploše psát poznámky či do něj jinak zasahovat. Interaktivní projektory ozvláštní výuku ve škole nebo firemní prezentace.

Projektor s krátkou projekční vzdáleností

Projektory s krátkou projekční vzdáleností se hodí do malých místností. Zařízení dokážou promítat i na vzdálenost jednoho metru. Technologie klade vyšší nároky na rovnost promítací plochy. Tyto projektory tolik neoslňují řečníka a v porovnání s ostatními méně odráží na plátno jeho vlastní stín.

Miniprojektor

Miniprojektory vynikají zejména nízkou hmotností a malými rozměry. Jsou ideální pro přenášení – jedná se kompaktní přístroje, které dáte do brašny nebo batohu. Některé modely mají integrovanou baterii, takže vám umožní promítat i bez zapojení do sítě. Menší rozměry jsou vykoupeny horší kvalitou promítaného obrazu.

Projektory: Technologie projekce

Samotná projekce probíhá prostřednictvím různých technologií. V současnosti jsou nejpoužívanější tři technologie, podle kterých lze projektory zařadit do příslušných skupin. Jde o DLP projektory, LCD projektory a LED projektory.

DLP projektor

DLP projektory vytváří obraz za pomoci čipu s mikroskopickými zrcadly a rotujícího kolečka, které se skládá ze segmentů tří primárních barev. DLP projektory poskytují kvalitní podání barev a vysoký kontrast. Výhodu představuje i vysoká životnost. Časem nedochází k žádnému snižování kvality obrazu nebo vzniku mrtvých bodů. Na druhou stranu musíte počítat s občasným duhovým efektem a zahříváním projektoru. Následné chlazení způsobuje vyšší hlučnost.

LCD projektor

S LCD projektory se vyhnete některým nevýhodám DLP technologie. Nebudete bojovat s nežádoucím duhovým efektem ani s nadměrnou hlučností. Barvy jsou výborně zobrazené a stálé. Oproti DLP technologii mají LCD projektory horší podání černé barvy, nižší životnost a kvalita obrazu se u nich časem zhoršuje. Kromě toho jsou citlivé na prach a jejich rastr je viditelnější.

LED projektor

LED projektory jsou odolné a mají dlouhou životnost. Zařízení s LED technologií bývají menší a lehčí. Těchto výhod se využívá hlavně při výrobě miniprojektorů. Nevýhodu představuje omezená svítivost projektoru. Z toho důvodu se využívá spíše v zatemněných místnostech.

Jak vidíte, nedá se jednoznačně určit, která z používaných technologií je lepší. Každá z nich má své výhody a nevýhody, které si musí zhodnotit konkrétní uživatel. Nejde o jediné technologie, setkáte se například s laserovými projektory. Nicméně pořizovací cena těchto zařízení se pohybuje v řádu desítek až stovek tisíců korun. Laserové projektory proto nejsou příliš rozšířené mezi běžnými uživateli.

Parametry, které při výběru projektoru sledovat

Nyní už znáte základní typy a využívané technologie. Měli byste být schopni říct, která skupina projektorů splňuje vaše požadavky. V další fázi výběru se zaměřte na několik důležitých parametrů.

Rozlišení projektoru

Rozlišení udává, kolik pixelů (obrazových bodů) je daný projektor schopen zobrazit. Čím vyšší rozlišení, tím lepší bude kvalita obrazu. Jiné požadavky na rozlišení bude mít zákazník kupující videoprojektor a člověk, který shání dataprojektor. Pro dataprojektory není nízké rozlišení nijak zvlášť limitující. Naopak videoprojektory by měly disponovat alespoň Full HD rozlišením (1920×1080 pixelů). Špičkové videoprojektory dnes hravě zvládají i 4K rozlišení.

Kontrast projektoru

Kontrast vyjadřuje rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem obrazu. S kontrastem roste kvalita obrazu a úroveň zobrazení detailů. Projektor pro domácí kino by neměl mít hodnotu kontrastu menší než 10000:1. Naopak u kancelářských projektorů si vystačíte s kontrastem 2000:1 a vyšším.

Svítivost projektoru

Svítivost se vyjadřuje v ANSI lumenech a značí světlo, jaké je projektor schopen vyvinout. Projektory s nízkou svítivostí (do 1500 lumenů) se hodí jen do zcela zatemněných místností nebo na noční použití. Při používání za bílého dne potřebujete projektor s vysokou svítivostí (více než 3000 lumenů). V lehce zatemněných a nezatemněných konferenčních místnostech a sálech postačí svítivost projektoru mezi 2000–3000 lumeny.

Projekční vzdálenost

Měli byste zhruba vědět, jaká bude projekční vzdálenost – tedy na jakou vzdálenost má projektor vysílat obraz. Špatně vybraná projekční vzdálenost může negativně ovlivnit celkový dojem z obrazové projekce. Projekční vzdálenost se v domácích podmínkách pohybuje nejčastěji kolem 3 až 5 metrů. Projektorům s krátkou projekční vzdáleností může stačit i jeden metr. Větší projekční vzdálenost vám zajistí větší obraz. S projekční vzdáleností by měla růst i pozorovací vzdálenost.

Hlučnost projektoru

Hlavním zdrojem hluku je ventilátor, který chladí vnitřní ústrojí projektoru. V malé místnosti při promítání filmů vás bude hluk rušit mnohem více než ve velkém projekčním sále při firemní prezentaci. Hlučnost se udává v decibelech (zkratka dB). V ideálním případě by hlučnost projektoru neměla přesahovat 30 dB, ve velkém sálu není problém ani se 40 dB.

Konektivita

Konektivita je jedním z nejdůležitějších parametrů. Před koupí projektoru si ověřte, jakým způsobem jej připojíte k dalším zařízením. Projektory obvykle disponují řadou odlišných vstupů a výstupů. Běžné je připojení pomocí HDMI kabelu, ale setkáte se také s DisplayPortem, DVI konektorem nebo komponentním vstupem. Výjimkou nejsou čtečky paměťových karet, USB konektory či bezdrátová technologie Wi-Fi.

Konkrétní funkce projektoru

S výběrem vám mohou pomoci i některé konkrétní funkce, které projektor nabízí.

  • Dálkové ovládání: To oceníte zejména ve velkých místnostech nebo když je projektor zavěšený u stropu. Ale i v ostatních případech vám dálkové ovládání přinese větší komfort.

  • Zabudovaný reproduktor: Kvůli zvuku nemusíte připojovat žádné další zařízení. Reproduktor projektoru je dostatečný pro kancelářské využití, pro sledování filmů nebude vyhovující.

  • Picture in Picture (PiP): Projektor je schopný pracovat s více zdroji obrazu a jejich výstupy zobrazovat například nad sebe či vedle sebe.

  • Zoom: Umožní vám přiblížit určitou část promítaného obrazu.

  • Tichý režim: Funkce, díky které snížíte otáčky ventilátoru, a tím i hlučnost projektoru.

  • Miracast: Bezdrátový přenos obrazu z jiného zařízení, které tuto funkci podporuje.

Projektory: Cena

Projektory bývaly poměrně drahé, a proto se vyskytovaly především v komerční oblasti. I dnes se nejdražší modely šplhají do stovek tisíců korun. Nicméně základní projektory jsou mnohem dostupnější, ty nejlevnější seženete do dvou tisíc korun. Za tuto cenu dostanete vyloženě základní dataprojektor. V kategorii do deseti tisíc korun se dají sehnat modely s DLP technologií a nižším rozlišením, například 1024×768 px.

V rozmezí od 10 do 30 tisíc korun pořídíte velmi solidní videoprojektory s rozlišením Full HD a svítivostí přes 3000 lumenů. Některé z nich již budou umožňovat 3D projekci. V této kategorii si vybere většina filmových nadšenců. Mezi 30 a 60 tisíci korun najdete zařízení pro velmi náročné zákazníky. Patří sem třeba populární Xiaomi projektory. Projektory se budou chlubit vysokým rozlišením a dalšími doplňkovými funkcemi. Častá je 3D projekce nebo technologie Wi-Fi.

Více než 60 tisíc korun stojí špičková zařízení s těmi nejnovějšími funkcemi. Poskytnou vám dokonalý obraz ve 4K rozlišení a vysokou svítivost. Jedná se do značné míry o profesionální projektory a přístroje pro nejnáročnější zákazníky.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (1010 produktů)
Cena
Výrobce
Zobrazit více možností (59)
Technologie projekce
Svítivost
Hlučnost
Hmotnost
Lichoběžníková korekce
Nativní rozlišení
Vlastnosti